ZBOŽÍ V AKCI
KONTAKTY
NEJPRODÁVANĚJŠÍ
ANKETA
Jaký druh nábytku se vám nejvíce líbí?Děkujeme za Vaši odpověd
Dřevený 30% Kovový nebo hliníkový 24% Ratanový 23% Plastový 23%
Jaký druh barvy na chatky,ploty, pergoly |
||
|
||
Kolik barvy na jednu zahradní sestavu nábytkuDoporučené množství a druh barvy Belinka
|
Nátěry Belinka
V Belince se již 30 let zabýváme ochranou dřeva, vývojem a výrobou nových, stále lepších prostředků, které dřevo chrání a zušlechťují. Tak jsme dosáhli postavení předního slovinského výrobce prostředků k ochraně dřeva, kterému důvěřuje většina domácích spotřebitelů, stále více se pak uplatňujeme i na zahraničních trzích.
Jak rychle a jakým způsobem se dřevo znehodnotí, závisí na řadě činitelů, které na něj působí, zvláště na povětrnostních podmínkách a škůdcích. Proti všem těmto činitelům není možné použít jediného jednoduchého opatření nebo univerzálního prostředku. Proto jsme v Belince vyvinuli různé prostředky, které v dané situaci dosahují největšího účinku, často je však nejvhodnější užití více prostředků. Souhrn těchto prostředků a způsobů ochrany dřeva jsme pojmenovali systémová ochrana dřeva.
Výrobky jsme rozdělili a ty, které obsahují biocidy (insekticidy a fungicidy) a ty, které biocidy neobsahují. Ty první dřevo chemicky chrání před biologickými škůdci, ty druhé jej pak chrání před vlivy počasí a zároveň jej barví. Při tom jsme se drželi ekologického principu, že je dřevo zapotřebí za určitých podmínek také chemicky ochránit aby nedegradovalo, avšak nesmíme biocidy zatěžovat životní prostředí a zdraví člověka.
Proč je tento způsob lepší než ten, při kterém v jednom nátěru použijeme vše, od biocidů po barviva a ochranné látky před vlivy počasí?
Když dřevo natřeme preventivním základním nátěrem, který je řídký, dosáhneme toho, že biocidy proniknou hluboko do dřeva a mají v něm optimální účinek. Když pak dřevo natřeme ještě nějakým z dekorativních nátěrů, který je zároveň ochranou před vlivy počasí, vytvoříme na dřevu film. Ten má dvojí úkol. Zabraňuje vypařování některých biocidů a zabraňuje styku spotřebitele s ošetřeným povrchem. Tímto způsobem dosáhneme toho, že biocidy působí tam, kde je jich zapotřebí.
Jestliže použijeme univerzální povrchové nátěry, které obsahují biocidy, přichází s nimi spotřebitel do bezprostředního styku. Biocidy zůstávají totiž také v povrchovém filmu, kde jich však není zapotřebí, zároveň jich však není dostatek v dřevu, aby jej účinně chránily.
Trvanlivost nátěru, který chrání dřevo před vlivy počasí, závisí na mnoha činitelích. Jak často jej bude nutné opakovat závisí na druhu a kvalitě dřeva, na samotném nátěru, na způsobu natírání a počtu nátěrů. Silný vliv má také umístění dřeva. Jestliže je dřevo otočeno na jih a západ, pokud není konstrukčně chráněno, pokud je postaveno horizontálně, je více vystaveno znehodnocení a degradaci. Pokud je však dřevo již konstrukčně chráněno, nebo nachází-li se v interiéru, pak není zapotřebí nátěr opakovat více let. Je-li dřevo vystavené vlivům počasí, musíme nátěr opakovat již po několika letech.
Obnovování lazurových nátěrů je jednoduché. Starý nátěr zbavíme prachu a nečistot kartáčem s tvrdými štětinami. Takto je dřevo připraveno na nový nátěr. Jestliže obnovujeme včas (když nátěr ještě nezmizel z povrchu), postačí jeden nátěr. Dva nátěry jsou zapotřebí pouze tehdy, zmeškáme-li pravý čas k obnově a nátěr je již značně opotřebovaný. Jestliže obnovujeme jiné staré nátěry (lak nebo krycí barva), musíme z povrchu dřeva nejdříve zcela odstranit předešlý nátěr. To provedeme mechanicky, horkým vzduchem nebo speciálními chemickými přípravky. Před novým nátěrem musí být povrch dřeva suchý a dobře obroušený.